FORGOT YOUR DETAILS?

Announcement

BIEA STEM YOUTH INNOVATION COMPETITION WINNERS

(in order as announced)

 

 

Best Report Award

Ages 9-11:   Keeping Mudbanks Clean, Alpha Preparatory School, Harrow, UK

Ages 12-14: Team USA, Topkids Center, USA

Ages 15-17: Quartet, UWC, Mostar, Bosnia and Herzegovinia

                     Rigel Kentaurus, SMK Seri Bintang Utara, Malaysia

 

 

 

Best Design Award

Ages 9-11:   Plastic Collector, Topkids Center, USA

Ages 12-14:  Fanatical About Physics, Lady Eleanor Holles School, UK

Ages 15-17:  De-Plastic, St. Stephen’s Girls' College, Hong Kong

                     Plastic Shark, St Olaves Grammar School, UK

 

 

 

Best Video Award

Ages 9-11:   Doheny Beach Project, Topkids Center, US

Ages 12-14:  Halima Adowipe, Nigeria

Ages 15-17:  Team PEH, SMK Seri Bintang Utara, Malaysia

                      Big Brain Time, Step by Step School, India

 

 

 

Best Effort Award

Hermanitanyo, Philippines Science High School, Philippines

Team Azerbaijan, Lyceum Zarifa Aliyeva, Azerbaijan

Ocean Warriors, Queen Elizabeth School, Barnet, UK

 

 

 

Judges’ Award

Twenty Shore Seven, Sheffield High School, UK

Spicy STEMmers, Ruamrudee International School, Thailand

Orion, British School of Jakarta, Indonesia

 

 

 

Rising Stars

Ashore Wind, Winchester College, UK

Athena, Penglais School, UK

BayMax, AISCT, South Africa

BSJ, British School of Jakarta, Indonesia

NAS Dubai Drone, Nord Anglia International School, UAE

Indira, Individual Entrant, UK

Last Minute Solution, Topkids Center, USA

Scientific Thinking Eliminates More Plastic, The Royal High School, Bath, UK

Team ERE, SMK Seri Bintang Utara, Malaysia

Team Shrek, Earlscliffe College, UK

Team Zuberi, Topkids Center, USA

 

 

 

Second Runner-Up

Ages 9-11:   Doheny Beach Project, Topkids Center, US

Ages 12-14:  Octopi, Sheffield High School, UK

Ages 15-17:  Burnkool, Kent College, UK

                     Green Machine, On My Own Technology, India

                     Prata Neptunia, Queen Elizabeth’s School, Barnet, UK

 

 

 

First Runner-Up

Ages 9-11:   Keeping Mudbanks Clean, Alpha Preparatory School, Harrow, UK

Ages 12-14:  PlasBOT, On My Own Technology India

Ages 15-17:  LLC Lahore, Lahore Learning Campus, Pakistan

 

 

 

Champions

Ages 9-11:  Plastic Collector, Topkids Center, USA

Ages 12-14: Stamfordians, Stamford High School, UK

Ages 15-17:  Amet Activists, Beacon School, UK

 

 

 

GRAND PRIZE

Amet Activists, Beacon School, UK

TOP